Warning: Declaration of ExtSearch::prepare() should be compatible with Ext::prepare(array $params) in /htdocs/inhd.cz/exts/Search.inc.php on line 26
InHD > Videa > Problematika intelektuálního vlastnictví a autorských práv v době digitální distribuce

24. 3. 2011

Problematika intelektuálního vlastnictví a autorských práv v době digitální distribuce

Patrick Zandl — Pro­ble­ma­tika inte­lek­tuálního vlastnic­tví a autor­ských práv v době digi­tální distribuce

Přednáška Patricka Zan­dla na téma Pro­ble­ma­tika inte­lek­tuálního vlastnic­tví a autor­ských práv v době digi­tální dis­tri­buce se usku­tečnila v rámci před­mětu Blok expertů (VIKBB27, VIKMB16) 17. března 2011 na půdě Filo­zofické fakulty Masa­ry­kovy univerzity.

Sou­časný šéf­re­dak­tor serveru Lupa​.cz Patrick Zandl je spo­jen s mnoha aktivi­tami a hráči na čes­kém internetu v roli zakla­da­tele, podni­ka­tele, novi­náře, manažera, analy­tika atd.

Pre­zen­tace z této přednášky je k dis­po­zici na sli­de­share.

Máte nejnovější Adobe Flash?

Komentáře

13. 9. 2011 09:46:19

Lada

Pane Kamile - Jsem fotograf a taky jsem rád, když mi někdo, komu se líbí moje dílo zaplatí a nebude si chtít moje fotky jen zkopírovat a pověsit na stěnu. Zjednoduším pohled na problém autorských práv na úroveň každodenních potřeb. Najdu v regálu rohlík, tak jej sním, mám přece hlad a potřebuji se najíst, jinak umřu. Co na tom, že jej někdo vytvořil, musel upéci z mouky, kterou musel zaplatit, spotřeboval na to energii, kterou musel zaplatit, poslal svoje dílo do krámu a ten mu zaplatil (možná hned) za dílo a tiše očekává že to samé udělá spotřebitel. Já, návštěvník krámu mám chuť na rohlík, tak si jej vezmu (to je filozofie některých spoluobčanů :o) ) a zaplatit může někdo jiný, já mám přece právo se najíst, kdy mám chť. A tak je to prosté, budu-li se živit pečením rohlíků a nebo výrobou písniček a filmů, budu stejně očekávat že za svou námahu dostanu odměnu. A nebo jen budu tiše zírat jak moje dílo konzumují ostatní, atímco já jdu na louku se napást.....? ale co když je ta louka něčí a bude po mně chtít zaplatiti i tu trávu??? Takže mějme úctu k práci těch, kteří nám vytvářejí nejen to hmatatelné dílo, za které jsme si, alespoň většina, zvykli platit. Ale i k těm, kteří nám dávají to potěšení a oddych při sledování, čtení a poslouchání jejich díla.

31. 3. 2011 22:50:58

Kamil

Pane Mach, vy předpokládáte, že základy autorského práva jsou víceméně v pořádku, a špatně jsou pouze některé detaily. Poté píšete věty typu "To je v souladu s autorskym pravem a proto se domnivam, ze je v principu spravne." Spousta lidí (včetně mě) na to má ovšem jiný názor, a to že už ty základy jsou špatně. To neznamená, že žádný autorský zákon nemá existovat, jen se nad ním musí začít přemýšlet zcela od píky. A ne stále přirovnávat duševní činnost k fyzické činnosti, jak to činíte vy a ostatní, protože to prostě naprosto nesouvisí.

Pro mě je nemyslitelné, abych už nikdy nemohl složit konkrétní píseň, jen proto, že už jsem někdy předtím slyšel (anebo neslyšel) velmi podobnou píseň od někoho jiného, a přitom neporušil jeho autorská práva. Abych si nemohl remixovat skladbu a poslat ji přítelkyni k svátku (a nahrát na Internet). Abych si nemohl převést CD do počítače, knihu do elektronické čtečky, film mezi různými formáty, poslat mezi kamarády. Lidé sdíleli a sdílet budou, je to přirozené, a pokud se na tom nesnaží vydělávat na úkor autora, tak na tom není nic špatného. A hodně lidí to tak naštěstí stále vidí, i když se ochranné svazy autorské snaží za těžké peníze vmasírovat do nich něco jiného.

Ono si vůbec stačí přečíst Free Culture od Lawrence Lessiga a člověk nemusí pokračovat, protože lépe to už snad popsat nelze. Přitom to není kniha podporující zrušení autorského zákona. Jen kompletní přemyslení a předělání. Tak, aby odpovídala světu, ve kterém žijeme. No, a proto samozřejmě podporuji pirátské strany. Protože hlášky typu "oni chcou jen všechno zadarmo" je jen levná demagogie.

30. 3. 2011 22:24:07

Petr Mach

Zajimava prednaska, s radou veci lze nepochybne souhlasit, v ochrane autorskych prav neni vsechno v poradku, ale myslim ze to neznamena, ze by autorska prava nemela existovat vubec. Pan Zandl krasne ukazal, za autorska prava byla vnimana odjakziva, a pouze se posunoval jejich nositel, od nejmene spravdlneho - nositel vsech autorskych prav je panovnik (ktery se nejakym zpusobem na oplatku stara o skutecneho autora), az po dnesni, dle me nejspravedlnejsi stav, ze nostitelem autorskych prav je autor a ten s nimi muze nakladat podle svych potreb. Akorat tento stav ma dve trhliny, na jednu stranu do toho autorovi vyrazne kecaji vydavatele z pozice sve sily a zavislosti autora na nich a ze strany druhe pirati, kteri autorska prava nerespektuji vubec. A spatne je oboji.

Panu Zandlovi musim vytknout nektere veci, ktere uvedl ve sve prednasce. Poslani kopie MP3 kamaradovi neni to same, jako mu pujcit CD a neda se to vydavat za reklamu. Kdyz kamaradovi pujcim CD, tak je to jen docasne a pokud se mu libi, tak si ho koupi take. Takove pujceni je vskutku reklama a je pro autora prospesna. Pokud si ale kamarad CD zkopiruje nebo se mu posle rovnou kopie mp3, tak autor z toho nema nic, neni to pro nej ekonomicky prinosne. Jiste, muze mu to prinest slavu, ale kdyby mu slo o slavu, muze sam sve dilo uvolnit k verejnemu sireni (takovych autoru je spousta). Kdyz to neudela, je evidentni, ze se svym dilem ma jine umysly, a je spravne tyto respektovat. To je v souladu s autorskym pravem a proto se domnivam, ze je v principu spravne.

Dalsi vytka je k tomu, ze stat ustupuje audiovizualnimu prumyslu, protoze je slaby nebo protoze z toho ma zisk. I toto vysvetleni je mozne, ale podle me neni vyznamne a podstatne. Podstatne je, ze stat musi chranit autorska prava, nemuze je autorum uprit, to by bylo nespravedlive. Je nutno si uvedomit, ze vytvoreni autorskeho dila je prace. A tato prace si zaslouzi stejnou ochranu, jakou si zaslouzi jakakoli jina prace. Stat nemuze autory diskriminovat. Jestlize se cikan rozhodne, ze bude kopat prikopy za milion korun na hodinu, ma na to pravo. Nikdo ho nezamestna a bude o hladu, ale nikdo ho nemuze s takovou podminkou zamestnant a potom mu ty penize nedat. A stejne je to s autorem, autor si muze stanovit libovolnou cenu za sve dilo. Pokud je pro nekoho neprijatelna, proste si to dilo neporidi a nebude ho pouzivat. A kdyz ho pouzivat chce, musi autorovi dat jim pozadovanou odmenu. Jak autor tak cikan stanovi za svou praci primerenou odmenu, pokud se budou chtit uzivit, od toho je tu konkurence na trhu. Proto je invalidni tvrzeni piratu, kdyby to stalo polovinu, tak si to koupim, ale za tuhle cenu si to ukradnu. Ostatne tohle pred lety tvrdili pirati o pc hrach, dnes jsou za polovinu a kradou se uplne stejne. Pro cloveka stizeneho nemoci piratstvi bude drahe vsechno k cemu muze prijit nejak levneji.

Dale neni pravda, ze na Linuxu nelze prehravat DVD legalne. I pro linux jsou k dispozici prehravace, ktere umi DVD prehrat legalne. Ale zrovna tohle je vec, kterou je nutno v zakone podle me opravit, protoze neslouzi svemu smyslu ochranit autorska prava. Autorovi je jedno, jak si uzivatel prehrava jeho dilo, pokud to dilo drzi legalne. Zde sespis jedna o snahu drzet si monopol na prehravace a vydelavat na ochranach skrze zavislost uzivatelu na tomto monopolu. A to neni smyslem autorskeho zakona.

A k tomu ze pan Zandl pise pro poteseni a chce se zivit jinak. To je jeho rozhodnuti, nemuze ho predepisovat vsem autorum. A jestli pise pro poteseni a ma radost, ze se jeho dila siri, divim se, ze je neuvolnil k verejnemu sireni. Je nutno ale respektovat, ze tu jsou komercni autori, kteri se timto zpusobem chteji zivit a chteji sva dila sirit pouze za uplatu.

26. 3. 2011 15:31:57

Hana Michálková

Super přednáška. Je zajímavé podívat se na to takto v historickém kontextu. Děkuji!

PS: Ve středověku se rajčata určitě ještě v Evropě neházela. ;)

24. 3. 2011 21:38:53

David V.

Pěkná přednáška.

24. 3. 2011 16:08:12

Brooch

Taky tleskam!

24. 3. 2011 16:03:21

PetrB.

Velice děkuji panu Zandlovi za jeho shrnující přednášku dnešního tristního stavu na poli autorský práv. Jenže toto je bohužel ještě spíše ta zábavnější část stavu ve kterem se nalézáme a dnes žijeme. Další a až naše životy přímo ohrožující jsou patentová a vlastnická práva k lečivý přípravkům kdy i přírodní prostředky jsou takto zpoplatňovány a omezována jejich distribuce. Smíme se lečit jen těmi prostředky které farmaceutickému a lekařkému průmyslu mastně vlastní krví a životem zaplatíme.
Zachovejte si smysl pro humor protože přenesením stejného modelu na čistou vodu už v podstatě také platíme a zdanění čerstvého vzduchu a následně denního světla by mohlo jednoduše následovat. Takže se vážení přátel vzájemně posolte

a podle hodnocení které uvádí JVK v knize Klaus a jeho éra že už tento dnešní věnco kladeč v r. 1990 prohlašoval "Češi jsou jen ovce a sežerou všechno" se spokojene paste.

člen České pirátské strany